Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký Vřešťov 18.12. 2010

9. 12. 2010

2010-12-09_231206.jpg

 

Obec Velký Vřešťov se nachází na rozhraní 3 okresů Hradec Králové, Jičín a Trutnov, do kterého patří. Má 214 stálých obyvatel. V letním období se pravidelně rozroste o cca 500 rekreantů v autokempu a v chatách.

Dominantou obce je původní náves s římskokatolickým kostelem a přilehlou farou http://www.turistika.cz/foto/202437/velky-vrestov-kostel-vsech-svatych, hostincem Na podhradí, obchodem se smíšeným zbožím, historickou budovou bývalé školy ve které sídlí obecní úřad, pošta a kadeřnictví. Součástí návsi je i autobusová zastávka linek směr Hradec Králové (22km) a Dvůr Králové nad Labem (12km). Od roku 2008 je k dispozici i soukromá čerpací stanice s občerstvením.

Velký Vřešťov je připomínán již roku 1279. Nad vsí byl ve 13. století založen hrad, který byl pobořen roku 1467. Kostel Všech svatých byl postavený ve 14. století. Věž byla přistavěna ve století sedmnáctém. V roce 1723 byl kostel barokně upraven. Místem prochází žlutá turistická značka ve směru Hořice - Velichovky a cyklotrasa KČT č. 4085. 

Od roku 1926 má obec druhý kostel církve Československé husitské, který je poslední budovou při výjezdu směrem na Bílé Poličany, kde slouží paní farářka Eliška Zapletalová. 

 

https://bonavitasbor.estranky.cz/clanky/audioknihovna/byla-cesta--byla-uslapana.html

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak jsme nezmrzli

(m, 28. 12. 2010 19:41)

V sobotu odpoledne se scházíme v Koruně a pilujeme nástupy. Některé kolegyně jsou tak krásné, že je ani nemůžeme poznat! Luboš se přichází omluvit pro svou hlasovou indisponovanost a rozdává nám krásná originální PF - díky! Naštěstí tenorů je tentokrát dost, přijela nás podpořit i Jaruš z Rytířské Lhoty a dokonce si dovezla i svého diváka a to se cení! (v případě potřeby je diváka možné použít i na vyhrabání vozidla ze závějě). Pak už nasedáme do našeho rozsáhlého vozového parku kloužeme (do slova a do písmene) do Velkého Vřešťova. Na zafúkané parkoviště se vejdeme tak akorát, vítá nás paní farářka a jde přiložit do kamen, které stojí v kostele a příjemně dotváří atmosféru. Zákristie je opravdu malinká, ale dobrých lidí se vejde všude dost! Napnutě čekáme, jestli diváků bude více nes nás, nebo to bude "přesilovka" - tentokrát diváci vedou!
Po úvodním slově paní faářky Elišky Zapletalové a krátkém úryvku ze Starého zákona se už odhodlaně pouštíme do zpěvu. Je tu zajímavá akustika a dobře se navzájem slyšíme. Někteří z nás se představují i jako recitátoři, při Irenině úryvku mám i já, starý cynik slzu v oku. Divákům se náš zpěv líbí, někteří se občas nesměle přidávají a občas někdo přiloží do kamen. Potlesk na konci nás mile překvapí a dokonce musíme přidávat! Vstupné z koncertu je určeno pro oběti letních záplav z Frýdlantu a tak i my přispíváme (a tentokrát i "přizpíváme"). Jako sladká tečka nás nakonec čeká výborná vánočka a preclíčky a teplá griotka (my řidiči jenom smutně nasáváme vůni) a čajík, který nám servíruje manžel paní farářky. Jako krásný dárek si odvážíme nejen výrobek z chráněné dílny, ale hlavně zážitek ze společenství lidí, kteří se sice všichni navzájem neznají, ale mohou vytvořit společenství a společně prožívat advent. Díky, Vřešťove!

Re: Jak jsme nezmrzli

(Z., 30. 12. 2010 13:34)

http://www.youtube.com/watch?v=jJQQAhQYDc4